Медична служба

Після тривалої перерви в Україні зареєстровано 2 нові випадки кору. Про це повідомили в МОЗ.

МОЗ повідомляє: діти, що захворіли на кір, з однієї родини. Одна дитина була щеплена 1-єю дозою вакцини від кору, інша не була щеплена зовсім. Також у відомстві додають:

“Дітям надають усю необхідну меддопомогу, а тим, хто з ними контактував (всі контактні особи раніше щеплені), провели ПЛР-дослідження для виявлення кору (результати – негативні). За всіма ведеться медичне спостереження”.

Нагадаємо, кір – це дуже заразне вірусне захворювання, його збудник швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. 9 з 10 нещеплених людей, які контактують з хворим, захворіють. Крім того, кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Кір небезпечний серйозними ускладненнями: пневмонією, отитом, енцефалітом (запаленням мозку) тощо, а також може призвести до інвалідності та смерті. Ліків проти кору не існує, проте захворюванню можна запобігти шляхом вакцинації.

У МОЗ пояснили, що робити, якщо ваша дитина контактувала з хворим на кір.
Щеплення від кору в Україні включено до Національного календаря профілактичних щеплень, дітей вакцинують в 1 рік, а в 6 років здійснюють планову ревакцинацію.

В Україні триває спалах поліомієліту, який трапився наприкінці минулого року. Тоді випадки цього захворювання виявили у Рівненській та Закарпатській областях, а півторарічна дитина отримала параліч.

До Всесвітнього дня боротьби із поліо розповідаємо правду про хворобу і щеплення ↩️

Поліомієліт – це гостре інфекційне і часом смертельне захворювання, спричинене вірусом, що вражає нервову систему та часто має незворотні наслідки. В 1 з 200 випадків поліо спричиняє невиліковний параліч. 5–10% з тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, помирають через ураження паралічем саме дихальних м’язів.

Після одужання може розвиватися постполіомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість або у них може з’явитися параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.

Ліків проти поліомієліту не існує, однак від нього рятує вакцинація. Повний курс вакцинації з Національного календаря щеплень захищає дитину на все життя. Важливо, що поліомієліт викликає вірус, а не щеплення!

👉 Коли треба вакцинувати дитину від поліо?

Дитина повинна отримати 6 доз вакцини від поліо. Всі щеплення безоплатні.

💉 У 2 та 4 місяці малюку вводять Інактивовау полімієлітну вакцину (ІПВ). Вона захищає дитину від паралічу та запобігає потраплянню дикого поліовірусу до центральної нервової системи.

💉 У 6 та 18 місяців дитина має отримати щеплення оральною полімієлітною вакциною (ОПВ).

💉 Таке ж щеплення слід повторити у 6 та 14 років.

Вакцина ОПВ формує імунітет у кишківнику, а відповідно запобігає поширенню вірусу.
Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.

👉 Що робити, якщо пропустили щеплення?

Зверніться до свого сімейного лікаря чи педіатра. Він допоможе скласти індивідуальний графік, щоб надолужити пропущені вакцини.
Протягом останніх 20 років із ця вакцина врятувала 5 млн дітей від хронічного паралічу, який вони могли б отримати внаслідок зараження поліовірусом.

Детальніше про полімієліт:
https://bit.ly/3BzVT5z
https://uni.cf/3C06xUx

❗📣Ураження білим фосфором!

👉Білий фосфор є токсичною речовиною, яка при контакті із киснем самозаймається.

👉Білий фосфор може потрапити в організм при вдиханні, ковтанні та потраплянням на шкірні покриви та очі. 

🔹При потраплянні білого фосфору в очі людина скаржиться на відчуття стороннього тіла в оці, що призводить до сльозотечі, постійного моргання та виникає підвищена чутливість до світла. 

🔹При ковтанні людина відчуває пекучий біль у горлі та животі, що супроводжується відчуттям сильної спраги. Виникає нудота, блювання, сильний біль у животі. Видих пацієнта, блювотні маси та фекалії мають запах часнику. 

Блювотні маси та фекалії можуть світитися (люмінесцувати) і можуть викликати опіки при контакті зі шкірою.

🔹При вдиханні можливе подразнення очей та верхніх дихальних шляхів. Можливий відстрочений початок, який може призвести до набряку легень. Можуть виникати системні симптоми, такі як при ковтанні.

🔹При потраплянні на шкіру виникають сильні опіки до 3 ступеню.

✅Перша домедична допомога:

Якщо шкіра або очі забруднені білим фосфором, накрийте їх прохолодною вологою тканиною, вологим ґрунтом щоб уникнути повторного займання.

▶️При потраплянні в очі:

 • Негайно евакуювати потерпілого від джерела впливу.

 • Негайно промийте очі великою кількістю прохолодної води щонайменше 15 хвилин.

 • Тримайте очі відкритими та прикрите їх вологими компресами, щоб запобігти повторному займанню частинок білого фосфору.

 • Негайно зверніться за медичною допомогою.

▶️При ковтанні:

 • Негайно евакуювати потерпілого від джерела впливу.

 • Негайно зверніться за медичною допомогою.

 • Не промивайте шлунок. 

▶️При вдиханні:

 • Негайно евакуювати потерпілого від джерела впливу.

 • Негайно зверніться за медичною допомогою.

▶️При потраплянні на шкіру:

 • Негайно евакуювати потерпілого від джерела впливу.

 • Зніміть весь одяг( принаймі до нижньої білизни)  і помістіть одяг у міцний поліетиленовий пакет, який варто герметично закрити.

 • Ретельно вимийте забруднену шкіру потерпілого за допомогою прохолодної води, але будьте обережні, щоб не пошкодити шкіру потерпілого.

 • Використайте вологу пов’язку на рану.

 • Накрийте потерпілого термопокривалом, щоб запобігти переохолодженню.

 • Негайно зверніться за медичною допомогою.

❌Уникайте застосування будь-яких мазей на жирній або масляній основі, які можуть збільшити поглинання білого фосфору.